Seton Ekolsund Jaktkniv 1840-tal

437839

JAKTKNIV, 1840-tal, dubbel, handtag i trä med detaljer i mässing, slida i läder med etsad dekor, totallängd 26 cm

Proveniens: Har tillhört Patrick Baron Seton. Familjen Seton ägde och bebodde Ekolsunds slott mellan 1785-1912, föremålen har sedan gått i arv inom släkten.

Slida med skada, nötning

Vapen/Medaljer, Temaauktion

Budhistorik (14 bud)
3074199
1 900
3073466
1 800
3073466
1 400
3058768
1 300
3058768

Slutpris SEK:
1 900
191 EUR, 217 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.