Seton Ekolsund Hirschfängare 1800-tal

 
 
 
Auktionsnr
437831
 
Beskrivning

HIRSCHFÄNGARE, 1800-tal, Friedrich Neff Söhne, Solingen, rikligt dekorerad klinga med jaktschen samt döskalle med korslagda benknotor, handtag i horn dekorerad med gjutet hjorthuvud och jakthund, balja i mässing och läder

Proveniens: Familjen Seton ägde och bebodde Ekolsunds slott mellan 1785-1912, föremålen har sedan gått i arv inom släkten.


 
Kondition
Balja med patina på baljan
 
Kategorier
Vapen/Medaljer, Temaauktion
 
Visas
Slakthusgatan 22, Stockholm
Monter 8
 
 
 
Seton Ekolsund Hirschfängare 1800-tal
Klicka för att förstora bilden
 
Budhistorik (28 bud)
Bud nr
Tid
Bud SEK
3075818
2017-02-15 15:30:49
5 200
3075812
2017-02-15 15:27:18
5 000
3075806
2017-02-15 15:24:15
4 800
3075811
2017-02-15 15:26:51
4 600
3075806
2017-02-15 15:24:15
4 400
 * Ditt bud
 
AUKTIONEN AVSLUTAD
2017-02-15 kl 15:36
Slutpris SEK:
5 200
496 EUR, 558 USD
Utropspris SEK:
3 000
 
Transport
Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.
Läs mer om transporter.
 
Stockholms Auktionsverk Online
För att använda webbplatsen måste du godkänna att vi använder cookies.
 



OK