Seton Ekolsund hög tekanna Edinburgh 1800-tal

437807

TEKANNA MED SIL, sterlingsilver, Edinburgh 1819, sannolikt Francis Howden, går att ha enbart som kaffekanna, stämplar, bär släkten Setons monogram samt valspråk, "Hazard Zit Forward", höjd ca 28 cm, vikt ca 1192 g

Smärre slitage

Silver, Temaauktion

Budhistorik (14 bud)
3073820
10 500
3073819
10 000
3073819
8 800
3062122
8 600
3062122
8 200

Slutpris SEK:
10 500
1 002 EUR, 1 127 USD
Utropspris SEK:
8 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.