Spegel 1700-talets andra hälft

437750

SPEGEL, gustavianskt stockholmsarbete, träskuren dekor, förgylld, med Stockholms hallstämpel 1778, dekor av lagerfestonger, fascessknippen och pärlstav, krönt av flammande urna, fasetterade kvicksilverfolierade glas, 163 x 58 cm

Skador, lagningar, nedre dekorer kortade, urnan möjligen ej ursprungligen tillhörande

Speglar

Budhistorik (12 bud)
3047056
16 000
3062228
15 500
3047056
15 000
3062227
14 500
3047056
14 000

Slutpris SEK:
16 000
1 611 EUR, 1 830 USD
Utropspris SEK:
15 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.