Handlingar mm ur Skogaholms arkiv bl.a. Kristina

437694

HANDLINGAR UR SKOGAHOLMS BRUKS ARKIV - BL.A. MED KUNGLIGA SIGNATURER. Bl.a. dokument undertecknade av drottning Kristina, hertig Karl, Hedvig Eleonora och Karl IX:s förmyndarregering.

Totalt 16 dokument (1595-1689), flertalet hörande till Simon Simonsson Rosenbergs tid på bruket (1645-89).
Samtliga handlingar utom en rör hus och mark i Östergötland och Uppland: gåvobrev, köpebrev, handlingar i tvister, utdrag ur jordeböcker, 2 brev rörande en krog i Örsundsbro (1668) mm. Egenhändiga namnteckningar av drottning Kristina (köpebrev daterat 1645), Hedvig Eleonora och Karl XI:s förmyndarregering (gåvobrev daterat 1667 med papperssigill).
Utöver detta finns en egenhändigt undertecknad uppmaning (ett rekommendationsbrev) daterad 1595 från hertig Karl till biskopen Peder Benedicti i Linköping att ha Lars Nicolai i åtanke vid nästa prästtillsättning. Medföljer även handlingar från 1800-1900-tal, bl.a. 10 st undertecknade Oscar I.

Flertalet handlingar numrerade, vissa anteckningar, fläckar och vissa skador, några mindre textförluster, saknade sigill mm.

Medföljer handskrivna innehållsförteckningar och senare avskrifter av dessa.

Nils Sundin (1828-98), brukspatron Skogaholms bruk.

Säljes som en samling utan returrätt.

Böcker/Kartor, Handskrifter

Budhistorik (6 bud)
3047664
6 000
3045788
5 000
3045786
3045779
3045771

Slutpris SEK:
6 000
604 EUR, 686 USD
Utropspris SEK:
15 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.