Seton Ekolsund Olof Dalin Svea Rikes Historia

 
 
 
Auktionsnr
437681
 
Beskrivning

OLOF DALIN, Svea Rikes Historia, (4) del I och II, Stockholm 1747, G A von Halem, Peter den Stores lefverne, första bandet, Stockholm 1804 (svensk översättning) harles-Louis de Secondat Montesquieu De l'Esprit des lois, "Om lagarnas anda", andra delen, Edinburgh 1750, samtliga samtida skinnband med guldsnitt, von Halem hlfr, samtliga med exlibris Seton of Ekolsund, Peter den Store med ägarstämpel på pärmens insida.

Proveniens: Familjen Seton ägde och bebodde Ekolsunds slott mellan 1785-1912, föremålen har sedan gått i arv inom släkten.


 
Kondition
Bruks och åldersrelaterat slitage, fläckar. Ej genomgången.
 
Kategorier
Böcker/Kartor, Historia, Temaauktion
 
Visas
Slakthusgatan 22, Stockholm
 
 
 
Seton Ekolsund Olof Dalin Svea Rikes Historia
Klicka för att förstora bilden
 
 
 
Budhistorik (15 bud)
Bud nr
Tid
Bud SEK
3069967
2017-02-12 19:23:47
1 000
3066786
2017-02-11 15:24:23
950
3066785
2017-02-11 15:24:17
900
3066784
2017-02-11 15:24:11
850
3066783
2017-02-11 15:24:05
800
 * Ditt bud
 
AUKTIONEN AVSLUTAD
2017-02-15 kl 19:24
Slutpris SEK:
1 000
101 EUR, 114 USD
Bevakningspris ej uppnått
Utropspris SEK:
3 000
 
Transport
Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.
Läs mer om transporter.
 
Stockholms Auktionsverk Online
För att använda webbplatsen måste du godkänna att vi använder cookies.
 



OK