Seton Ekolsund Dosor etui silver

 
 
 
Auktionsnr
437651
 
Beskrivning

DOSOR, ETUI, 4 dlr, silver, 18/1900-tal, den kvadratiska märkt "Patrick" (Patrick Seaton), England och Sverige, längd 4,5-8 cm, vikt ca 178 g

Proveniens: Familjen Seton ägde och bebodde Ekolsunds slott mellan 1785-1912, föremålen har sedan gått i arv inom släkten.


 
Kategorier
Silver, Temaauktion
 
Visas och avhämtas
Slakthusgatan 22, Stockholm
 
 
 
Seton Ekolsund Dosor etui silver
Klicka för att förstora bilden
 
Budhistorik (18 bud)
Bud nr
Tid
Bud SEK
3073691
2017-02-14 12:40:05
1 900
3073845
2017-02-14 14:40:30
1 800
3073691
2017-02-14 12:40:05
1 700
3073844
2017-02-14 14:39:56
1 600
3073691
2017-02-14 12:40:05
1 500
 * Ditt bud
 
AUKTIONEN AVSLUTAD
2017-02-14 kl 14:43
Slutpris SEK:
1 900
191 EUR, 217 USD
Utropspris SEK:
2 000
 
Transport
Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.
Läs mer om transporter.
 
Stockholms Auktionsverk Online
För att använda webbplatsen måste du godkänna att vi använder cookies.
 



OK