Seton Ekolsund skål Edinburgh 1700-tal

 
 
 
Auktionsnr
437643
 
Beskrivning

SKÅL, sterlingsilver, Edinburgh 1746, stående på lejontassar, otydlig mästarstämpel, graverad med S för Seaton, diameter 15, höjd 6 cm, vikt ca 244 g

Proveniens: Familjen Seton ägde och bebodde Ekolsunds slott mellan 1785-1912, föremålen har sedan gått i arv inom släkten.


 
Kondition
Inbuktningar vid fötterna.
 
Kategorier
Silver, Temaauktion
 
Visas
Slakthusgatan 22, Stockholm
Monter 8
 
 
 
Seton Ekolsund skål Edinburgh 1700-tal
Klicka för att förstora bilden
 
 
Budhistorik (7 bud)
Bud nr
Tid
Bud SEK
3074562
2017-02-14 20:59:12
2 800
3074401
2017-02-14 19:45:45
2 600
3074401
2017-02-14 19:45:45
2 400
3073800
2017-02-14 14:02:55
2 200
3073800
2017-02-14 14:02:55
2 000
 * Ditt bud
 
AUKTIONEN AVSLUTAD
2017-02-14 kl 21:02
Slutpris SEK:
2 800
267 EUR, 300 USD
Utropspris SEK:
3 000
 
Transport
Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.
Läs mer om transporter.
 
Stockholms Auktionsverk Online
För att använda webbplatsen måste du godkänna att vi använder cookies.
 



OK