Tekanna Kina

437607

TEKANNA, porslin, Kina, 1900-talets början, med insats, hexagonal form, dekor av figurer samt flodlandskap i emaljfärger, kalligrafi, spår av förgyllning, botten med stämpel, hänkel i metall, höjd ca 13 cm

Smärre glasyrflisa

Orientaliskt, Porslin

Tekanna Kina

Budhistorik (24 bud)
3050772
7 400
3050766
7 200
3048803
7 000
3048960
7 000
3048803
6 800

Slutpris SEK:
7 400
745 EUR, 847 USD
Utropspris SEK:
8 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.