Seton Ekolsund Wedgwood kanna

 
 
 
Auktionsnr
437555
 
Beskrivning

WEDGWOOD, kanna, inpressat märke, s.k black basalt ware samt mynningskant i sterlingsilver, stämplad mästarstämpel IH och årtal 1853, med reliefdekor av puttis, höjd ca 20 cm.

Proveniens: Familjen Seton ägde och bebodde Ekolsunds slott mellan 1785-1912, föremålen har sedan gått i arv inom släkten.


 
Kategorier
Keramik/Porslin, Temaauktion
 
Visas och avhämtas
Magasin 5, Frihamnen, Stockholm
 
 
 
Seton Ekolsund Wedgwood kanna
Klicka för att förstora bilden
 
Budhistorik (22 bud)
Bud nr
Tid
Bud SEK
3074113
2017-02-14 17:29:46
2 800
3074022
2017-02-14 16:31:10
2 600
3074112
2017-02-14 17:29:36
2 600
3074022
2017-02-14 16:31:10
2 400
3073999
2017-02-14 16:20:58
2 200
 * Ditt bud
 
AUKTIONEN AVSLUTAD
2017-02-14 kl 17:32
Slutpris SEK:
2 800
282 EUR, 320 USD
Utropspris SEK:
1 500
 
Transport
Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.
Läs mer om transporter.
 
Stockholms Auktionsverk Online
För att använda webbplatsen måste du godkänna att vi använder cookies.
 



OK