Seton EkolsunCarl Gustaf Leopolds samlade skrifter

 
 
 
Auktionsnr
437531
 
Beskrivning

CARL GUSTAF LEOPOLDS samlade skrifter, (5) delar 1-3 1801-1802, Plutarkos Lives, del 5 och 6, Edinburgh 1758, Leopold samtida häftade band, Plutarkos samtida skinnband med guldsnitt på ryggen, de senare med exlibris Seton of Ekolsund.

Proveniens: Familjen Seton ägde och bebodde Ekolsunds slott mellan 1785-1912, föremålen har sedan gått i arv inom släkten.


 
Kondition
Bruks och åldersrelaterat slitage, mindre fuktfläckar. Ej genomgången.
 
Kategorier
Böcker/Kartor, Skönlitteratur, Temaauktion
 
Visas
Magasin 5, Frihamnen, Stockholm
 
 
 
Seton EkolsunCarl Gustaf Leopolds samlade skrifter
Klicka för att förstora bilden
 
 
 
Budhistorik (3 bud)
 
Bud nr
Tid
Bud SEK
3070805
2017-02-13 08:16:20
350
3076178
2017-02-15 19:03:55
350
3070805
2017-02-13 07:59:03
300
 * Ditt bud
 
AUKTIONEN AVSLUTAD
2017-02-15 kl 19:06
Slutpris SEK:
350
33 EUR, 38 USD
Utropspris SEK:
1 500
 
Transport
Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.
Läs mer om transporter.
 
Stockholms Auktionsverk Online
För att använda webbplatsen måste du godkänna att vi använder cookies.
 



OK