Seton Ekolsund Andreas Olavi Rhyzelius

 
 
 
Auktionsnr
437504
 
Beskrivning

ANDREAS OLAVI RHYZELIUS, Monasteriologia Sviogothica eller Klosterbeskrifining, Linköping1740, med följer också CARL GUSTAF BOIJE, Förfarna Swenska Landthushållaren, Stockholm (1756), båda samtida skinnband varav Boije hlfr, ryggar med guldsnitt, båda med exlibris Seton of Ekolsund, Boije med ägarpåskrift.

Proveniens: Familjen Seton ägde och bebodde Ekolsunds slott mellan 1785-1912, föremålen har sedan gått i arv inom släkten.


 
Kondition
Ej genomgången, slitage.
 
Kategorier
Böcker/Kartor, Ekonomi, Temaauktion
 
Visas
Slakthusgatan 22, Stockholm
Monter 4
 
 
 
Seton Ekolsund Andreas Olavi Rhyzelius
Klicka för att förstora bilden
 
 
 
Budhistorik (26 bud)
Bud nr
Tid
Bud SEK
3076129
2017-02-15 18:35:57
3 800
3076155
2017-02-15 18:47:58
3 600
3076129
2017-02-15 18:35:57
3 400
3076078
2017-02-15 18:10:37
3 200
3066945
2017-02-15 14:05:51
3 000
 * Ditt bud
 
AUKTIONEN AVSLUTAD
2017-02-15 kl 18:50
Slutpris SEK:
3 800
367 EUR, 416 USD
Utropspris SEK:
1 500
 
Transport
Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.
Läs mer om transporter.
 
Stockholms Auktionsverk Online
För att använda webbplatsen måste du godkänna att vi använder cookies.
 



OK