Seton Ekolsund Paradrustning

437478

PARADRUSTNING, 1800-tal, etsad dekor i form av fabeldjur och akantusblad och med ätten Setons familjevapen (med skrafferingar) på bröstplåten, rustningen är utförd med rörliga "leder" och med läderremmar samt textil del vid blygden, till rustningen hör också en sköld med familjevapnet samt en hillebard, båda med etsad dekor, trästången till hillebarden är tvådelad med en löstagbar del på ca 38 cm, rustningen är monterad på ett fundament i trä, höjd (utan fundament) ca 180, vidd mellan armbågarna 71, största djup 40 cm, hillebarden ca 225 cm, den avtagbara delen ca 39 cm, skölden (som är bukig) är ca 58 x 40 cm.

På rustningens vänstra hand är fingerleder borta (finns dock lösa), sköldens ena läderrem är av. Slitage.

Vapen/Medaljer, Militaria och samlarvapen, Temaauktion

Rum 3

Seton Ekolsund Paradrustning

Budhistorik (15 bud)
3075540
33 000
3075270
32 000
3062232
31 000
3060707
30 000
3060647
15 000

Slutpris SEK:
33 000
3 323 EUR, 3 775 USD
Utropspris SEK:
50 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.