Seton Ekolsund Johan Otto Hagström

 
 
 
Auktionsnr
437467
 
Beskrivning

JOHAN OTTO HAGSTRÖM, Jemtlands oeconomiska beskrifning eller känning I akt tagen på En resa om sommaren 1749, Stockholm 1751, samtida hlfr band med titel på ryggen i guldsnitt på, exlibris Seton of Ekolsund, äldre påskrifter på pärmens insida och försättsbladet.

Proveniens: Familjen Seton ägde och bebodde Ekolsunds slott mellan 1785-1912, föremålen har sedan gått i arv inom släkten.


 
Kondition
Bruks och åldersrelaterat slitage, mindre fuktfläckar på de första bladen. Ej genomgången.
 
Kategorier
Böcker/Kartor, Ekonomi, Temaauktion, Vapen/Medaljer
 
Visas
Slakthusgatan 22, Stockholm
Monter 7
 
 
 
Seton Ekolsund Johan Otto Hagström
Klicka för att förstora bilden
 
 
Budhistorik (18 bud)
Bud nr
Tid
Bud SEK
3075937
2017-02-15 16:45:49
3 800
3064801
2017-02-10 19:57:55
3 600
3064801
2017-02-10 19:57:16
3 400
3064627
2017-02-10 18:47:25
3 200
3064085
2017-02-10 15:11:15
3 000
 * Ditt bud
 
AUKTIONEN AVSLUTAD
2017-02-15 kl 20:24
Slutpris SEK:
3 800
367 EUR, 416 USD
Utropspris SEK:
2 000
 
Transport
Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.
Läs mer om transporter.
 
Stockholms Auktionsverk Online
För att använda webbplatsen måste du godkänna att vi använder cookies.
 



OK