Seton Ekolsund Äldre adelsmatriklar

 
 
 
Auktionsnr
437445
 
Beskrivning

ÄLDRE ADELSMATRIKLAR m m (6) Johan Adam Rehbinder Matrikel en fortsättning om Swea Rikes introducerade adel, I -II (Stockholm 1780-81) Matrikel över Svea rikes ridderskap och adel Stockholm 1816, Carl Fredric Rothlieb, Matrikel öfwer Swea-Rikes ridderskap och adel (Stockholm 1807), Scots Heraldry, A practical handbook, London 1934, The County-families of the United kingdom 1892, hos Rothlieb är försättsbladen fulla med äldre påskrifter, Rehbinder med exlibris Seton of Ekolsund, vol II s. 59- 61 inehåller biografisk och geneaologiska uppgifter om ätten Seton likaså.

The County-Families, Rehbinder samtida hlfr band, Rothlieb senare hlfr band, Matrikel fr 1807 hft, Scots Heraldry samtida linneklotband, The County-Families samtida linneklotband med guldsnitt.

Proveniens: Familjen Seton ägde och bebodde Ekolsunds slott mellan 1785-1912, föremålen har sedan gått i arv inom släkten.


 
Kondition
Bruks och åldersrelaterat slitage. Ej genomgångna.
 
Kategorier
Böcker/Kartor, Genealogi, Temaauktion
 
Visas
Slakthusgatan 22, Stockholm
Monter 8
 
 
 
Seton Ekolsund Äldre adelsmatriklar
Klicka för att förstora bilden
 
 
Budhistorik (7 bud)
Bud nr
Tid
Bud SEK
3074586
2017-02-14 21:10:37
1 500
3074584
2017-02-14 21:09:53
1 400
3072975
2017-02-13 23:53:06
1 000
3066563
2017-02-11 14:07:09
450
3063504
2017-02-10 11:31:37
400
 * Ditt bud
 
AUKTIONEN AVSLUTAD
2017-02-15 kl 12:04
Slutpris SEK:
1 500
143 EUR, 161 USD
Utropspris SEK:
2 500
 
Transport
Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.
Läs mer om transporter.
 
Stockholms Auktionsverk Online
För att använda webbplatsen måste du godkänna att vi använder cookies.
 



OK