Seton Ekolsund The Female Spectator

437413

THE FEMALE SPECTATOR, del IV, Dublin 1747, samtida skinnband, frontespis med gravyr, exlibris Seton of Ekolsund, på försättsblad ägarpåskrift Pat(rik) Thomson som också är daterad 8 oct 1764 också försedd med maskinskriven lapp som identifierar Patrik Thomson som far till Agnes Thomson vars make var Patrik Seton (1766-1837).

Omfattande slitage på pä pärmar och rygg, frontespisbladet med reva, fläckar. Ej genomgången

Böcker/Kartor, Konst- och kulturhistoria, Temaauktion

Monter 4

Budhistorik (2 bud)

3060587
700
3058844

Slutpris SEK:
700
68 EUR, 77 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.