Slaglåsrevolver/ pepperbox svensk

437411

SLAGLÅSREVOLVER, svensk, s. k. smålänning, 4-pipig, mässingspipor i ett knippe, hane numrerad "25", längd ca 21 cm,

HISTORIK: I folkmun kallas dylika revolvrar för "smålänning" då de tillverkades i trakten kring Ödestugu i Småland i små verkstäder i hemmen.

Några namnkända smeder är bl a Johan Engholm(1820-1918) samt Andreas Johansson(1840-1914). Pistoler/ revolvrar tillverkades med mellan en upp till 8 pipor.

Ett antal har återfunnits i USA varpå man kan ana att de följde med som självskydd med emigranter under överfarten till "det stora landet i väst".

Slitage, fungerande mekanism med hel/halvspänn

Vapen/Medaljer, Diverse, Metall

Budhistorik (7 bud)
3046907
3046906
2 800
3046902
2 600
3031255
2 400
3031092

Slutpris SEK:
290 EUR, 329 USD
Utropspris SEK:
3 500

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.