Olle Ängkvist pappersrelief

437392

OLLE ÄNGKVIST (1922-2006), Huvud - Pappersrelief, signerad och daterad Olle Ängkvist sept. -69, gouache på papperscollage i diorama, yttermått 54x44x9 cm

PROVENIENS: Första pris i Dagens Nyheters konstförenings lotteri 1969. I samma ägo sedan dess

Rum 22

Olle Ängkvist pappersrelief

Budhistorik (19 bud)
3046975
7 000
3046962
6 800
3046959
6 600
3046957
6 400
3046954
6 200

Slutpris SEK:
7 000
705 EUR, 801 USD
Utropspris SEK:
6 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.