Skrin Jämtland allmoge 1700-tal

437226

SKRIN, allmoge, 1700-tal, Jämtland, bemålat i röda toner utvändigt och gröna invändigt, smitt originallås med nyckel, daterat 1791, höjd ca 21, 35x34 cm

Patina, slitage

Diverse, Allmoge

Monter 9

Budhistorik (11 bud)
3048916
2 800
3043756
2 600
3043756
3036023
3036023
1 900

Slutpris SEK:
2 800
282 EUR, 320 USD
Utropspris SEK:
2 500

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.