Seton Ekolsund The Booke of Common Prayer

437224

THE BOOKE OF COMMON PRAYER and Administration of the Sacraments. And other parts of divine Service for the use of the Church of Scotland, tryckt i Edinburgh (Robert Young) 1637, samtida skinnband, präglat mönster på pärmarna, rygg med upphöjd dekor samt titel i guldsnitt, ett stort antal träsnitt i form av dekorativa och figurala anfanger, pärmens insida med exlibris "Seton of Ekolsund", maskinskriven lapp på försättsblad med information om proveniens.

Boken har ett stort antal samtida påskrifter i form av kommentarer och tolkningar av det tryckta innehållet, även insatta lappar med sådant innehåll, med största sannolihet är dessa anteckningar utförda av Alexander Seton som var präst i S:t Michaels Church i Linlithgow i Skottland mellan 1665-1690. På titelbladet finns påskriften "Alex Seton of Preston" vilket är en egenhändig namnteckning av Alexander Seton (1738-1814) som tillsammans med sin morbror Georg Seton blev svensk naturaliserad adelsman 1785. Familjen ägde och bebodde Ekolsunds slott mellan 1785-1912, boken har sedan gått i arv inom släkten.

Något lös i bindningen, sprickor i kanterna, nötta hörn, sidor med nagg, mindre revor och fläckar.Ej genomgången

Böcker/Kartor, Teologi/Filosofi, Temaauktion

Monter 4

Budhistorik (5 bud)
3075382
9 000
3061953
7 400
3060777
2 800
3060600
2 600
3059357

Slutpris SEK:
9 000
906 EUR, 1 030 USD
Utropspris SEK:
20 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.