Lucio Fontana signerad affisch för Moderna Museet

437156

LUCIO FONTANA (Italien, 1899-1968)
UTSÄLLNINGSAFFISCH, signerad L.Fontana, "Idéer om rymden, Moderna Museet, Stockholm, 1967". 100x69,5 cm, oramad

Affisch/skylt för Moderna Museet i Stockholm till en utställning med Fontana 1967. Affischen är tryckt på båda sidorna om en 3 mm tjock kartong med 13 st utstansade cirkelformade hål, ca 5 cm i diameter. Text "Fontana / Idéer om rymden / Moderna Museet / Stockholm 26 aug. - 1 okt. 1967 / Öppet alla dagar 12-22".

Skador: Hörnskador

Kundcenter

Budhistorik (16 bud)
3055344
7 000
3053446
6 800
3053446
6 000
3043766
5 800
3053441
5 800

Slutpris SEK:
7 000
668 EUR, 751 USD
Utropspris SEK:
6 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.