Lampe ā bouillette 1800-talets första hälft

437155

LAMPE A BOUILLETTE, 1800-talets första hälft, sannolikt Ryssland, för två ljus, brännförgylld brons, foten med växtornamentik och fjärilar mot pikerad botten, höj- och sänkbar ljushållare respektive skärm, målat motiv med den sista måltiden, höjd 51 cm

Slitage, senare låsskruv, glaset med smärre nagg

Belysning, Bordslampor, Metall, Brons

Budhistorik (14 bud)
3048805
9 600
3048799
9 400
3048797
9 200
3048793
9 000
3048783
8 800

Slutpris SEK:
9 600
967 EUR, 1 098 USD
Utropspris SEK:
12 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.