"Bössmästeriet", handteckningar

437140

"Bössmästeriet. Upviste vid General Examen d. 1 november 1794".
Album i tvär 4:o (ca 240x295 mm.). med 59 delvis utvikbara teckningar i tusch, 3 akvarellerade, samtliga signerade G. F. Panchéen. Några med revor, några med veck, Delvis brunfläckade
Nött brunt samtida hfrbd, blank rygg m. fyra upphöjda bind.

Tydligen examensarbete för en blivande officer i artilleriet .

Se text

Böcker/Kartor, Planscher/Planschverk, Vapen/Medaljer

Monter 2

Budhistorik (14 bud)
3058627
3058623
2 800
3058625
2 600
3058623
2 400
3058607

Slutpris SEK:
302 EUR, 343 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.