6 vol nautisk litteratur bl.a. Hauswolff 1756

436999

BÖCKER - NAUTICA (6). HAUSWOLFF, C. F. Theorien af navigation, eller styrmans-konsten, utmärkt genom de första och lättaste grunder af mathematiquen, jemte nödige regler, figurer och tabeller, hwilka uti practiquen brukelige äro. Stockholm (P. J. Nyström) 1756.
Samtida stänkmarmorerat omslag
M.fl. om nautica, bl.a. Klint, Nautiska och logarithmiska tabeller, 1907, Om båtar och båtsegling, 1879, ill. J. Hägg, Flintberg, Anmärkningar till Sweriges rikes sjö-lag, 1802.

Samtliga med stämplar Tullmuseum Dalarö, exlibris bl.a. C. O. Sparre.

Delvis fläckar och skador, nötta band

Böcker/Kartor, Nautica

Rum 1

Budhistorik (15 bud)
3044551
3 800
3044518
3 600
3044518
1 700
3044528
1 600
3044518

Slutpris SEK:
3 800
367 EUR, 416 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.