Egyptiska stenföremål

436936

EGYPTISKA STENFÖREMÅL (4), sannolikt 1700/1800-tal, huvud av Serapis samt två alabastronkärl, den större vasen har knoppar på sidorna, samma vas har urtagen kärna medan den mindres urtagning följer konturen, samtliga är utförda i kalcitalabaster, vas med hänklar utförd i granodiorit, grovt urtagen inuti höjd mellan ca 5,5 - 14 cm, Serapis samt den större alabastronvasen monterade på senare socklar av marmor (verde antico) samt svartmålad träplatta

Sädesskålen på Serapis huvud är avslagen, den mindre vasen saknar botten och har ett stort avslag upptill. Den större vasen med lagning upptill och nertill. Nagg och slitage.

Diverse

Monter 10

Egyptiska stenföremål

Budhistorik (8 bud)
3043377
650
3042811
600
3042635
550
3042808
500
3042635
450

Slutpris SEK:
650
65 EUR, 74 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.