Rådsbibeln 1674 med porträtt

436903

RÅDSBIBELN. Biblia, Thet är, All then helga Skrifft på swensko... Stockholm (H. Keyser) 1674.

4:o (225x190 mm.). (8), (25), 1-436 bl., s. 437-442, bl. 442-654 bl. Extra graverat titelblad, tryckt titelblad inom träsnittsram, 7 graverade porträtt (komplett, graverat titel och tryckt titelblad uppfodrade med vissa skador i övre del, porträtten delvis med revor och fläckar, flertalet förstärkta i yttre marginal), illustrerad med träsnitt i texten.
Senare skinnband (1800-tal), nött, med beslag, men saknar spännen, skadad rygg med upphöjda bind.
Text delvis fukt- och småfläckad, i slutet vissa defekter och textförluster.

Collijn 69. Den s.k. "Rådsbibeln". Porträtt av Karl XI, Hedvig Eleonora, Per Brahe, Gustav Otto Stenbock, Magnus Gabriel de la Gardie, Carl Gustav Wrangel och Sten Bielke.

Se text. Skador och vissa defekter.

Böcker/Kartor, Teologi/Filosofi

Rådsbibeln 1674 med porträtt

Budhistorik (20 bud)
3043307
3 400
3042806
3 200
3042806
2 600
3030097
2 400
3042805

Slutpris SEK:
3 400
342 EUR, 389 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.