Bjørn Halby Stockholm 1943

436565

BJØRN HALBY (1910-1992): Hustak - Stockholm, signerad och daterad Bjørn Halby 43, olja på pannå, ca 66x75 cm;

HISTORIK:

Bjørn Halby - den kraftfulle koloristen

Den danske konstnären Bjørn Halby fann sin motivvärld dels i Stockholmsvåningens fönsterutsikt - med hustaken fram till Strandvägen och med silluetten av Hedvig Eleonoras kupol, åt östermalmstorghållet. Hans inspirationskälla var även naturomgivningarna i Haverdal utanför Halmstad.

Bjørn Halby hade tillsammans med sin svenska hustru, textilkonstnärinnan Anna-Greta Halby (född Getzman) skapat en blomstrande färgrik vindsvåningsidyll på Östermalm; "Javisst finns här färger. I vardagsrummet .... Bjørn Halbys färgsprakande kraftiga tavlor på väggarna, det handtryckta draperiet gör rummet varmt och hembonat". Hemma hos-reportage: Damernas värld nr 30, 1943.

I Haverdal hade paret ett sommarhus med ateljé; "Detta Shangri-La för för jäktande stadsmänniskor vittnar påtagligt om konstnärens kärlek till naturen som här har så mycket gemensamt med Bjørn Halbys hemland Danmark - både ljuset, vindarna och färgen på vattnet. I den stora ateljén arbetar Bjørn rastlöst och allvarligt och värjer sig mot frestande förslag av familj och vänner att följa med ner och bada på den kilometerlånga badstranden.
Bjørns måleri har mycket släktskap med hans danska kynne och tar ofta upp något av den sydsvenska kustens ljusa toner". Hemma hos-reportage: Damernas värld nr 2, 1957

Konst, Modernt måleri, Stockholmiana

Bjørn Halby Stockholm 1943

Budhistorik (20 bud)
3053174
1 300
3053152
3052850
3053147
3052850

Slutpris SEK:
1 300
131 EUR, 149 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.