Albert Bernhard Önstad

436474

ALBERT BERNHARD ÖNSTAD (1895-1981): Utsikt från Tyrolergarten i Wien, signerad och daterad A. Bernh. NIlsson 1923, akvarell på papper, ca 30x23 cm
.
Föddes på Norderön i Jämtland som Albert Bernhard Nilsson. Tog sig namnet Önstad 1929.
.
Han studerade i Stockholm vid C. Althins och Carl Wilhelmsons målarskolor 1917-1919, därefter på Konsthögskolan. Önstad for på 1920-talet på studieresor till Wien, Dresden och Paris. Hans första viktiga utställning ägde rum på Gummesons Konstgalleri i Stockholm 1932. Kritikerna prisade Önstads personliga stil och blick för de dämpade färgernas valörer. Hans konstnärliga utveckling har kännetecknats av ett långsamt sökande.

Fack 8

Albert Bernhard Önstad

Budhistorik (8 bud)
3047670
650
3047666
600
3047505
550
3047662
500
3047505
450

Slutpris SEK:
650
65 EUR, 74 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.