Colt Army

435297

SLAGLÅSREVOLVER, Colt 1860 Army No 40223, tillverkad 1862, kaliber .44, graverad pipa och stomme med spår av förgyllning, 8-tums pipa med text:-ADDRESS COL SAMl COLT NEW-YORK U.S AMERICA-, stommen märkt Colts Patent, kolv i elfenben, längd 35 cm
Senare hölster medföljer

slitage

Vapen/Medaljer

Rum 1

Colt Army

Budhistorik (14 bud)
3046658
50 000
3046662
48 000
3046658
46 000
3046657
44 000
3045235
42 000

Slutpris SEK:
50 000
4 770 EUR, 5 365 USD
Utropspris SEK:
30 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.