Carl Hjalmar Norrström Light up the dark

434529

CARL HJALMAR NORRSTRÖM (1853-1923), skrivbordsset, 5 dlr., brons, 1900-talets början, jugend, Otto Meyers Konst- Metall- & Zinkgjuteri, märkta "C H J Norrström 1915-1917", reliefdekor i form av böljande najader, bestående av: bordsarmatur, skrivbordsuppsats med bläckställ, brevställ, läskvagga, kalenderställ, bordslampans höjd ca 50 cm, längd ca 15-28 cm

Smärre bruksslitage, kupan senare, bläckställets insats saknas

Belysning, Bordslampor, Metall, Brons, Temaauktion

Budhistorik (19 bud)
3070757
12 500
3071560
12 500
3070757
12 000
3070729
11 500
3070729
11 000

Slutpris SEK:
12 500
1 193 EUR, 1 341 USD
Utropspris SEK:
10 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.