Skultuna mässingsljusstakar Light up the dark

434528

SKULTUNA, ljusstakar, 1 par, "Jubileumsljusstaken Gustaf Adolf", 2007, porfyr och mässing, numrerade 0062 resp. 0063, höjd ca 23 cm

HISTORIK: Ljusstaken togs fram till Skultunas 400-årsjubileum, i ett samarbete med antikexperten Peder Lamm. Limiterad upplaga om 100 par .

Smärre slitage och stearinrester

Metall, Mässing, Belysning, Bordslampor, Temaauktion

Budhistorik (25 bud)
3071300
10 500
3071338
10 000
3071300
8 400
3070860
8 200
3070860
7 600

Slutpris SEK:
10 500
1 002 EUR, 1 127 USD
Utropspris SEK:
6 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.