Salvador Dali

434201

SALVADOR DALI (1904-1989):
Le Bestiaire de la Fontaine Dalinise (6 plates)
6 torrnålsgravyrer, varav 5 med tryckt kolorering från sviten med ursprungligen 12 blad, 1974, signerade och numrerade LXXIII/CXX, i originalportfölj.
I. 58 x 40 cm S. 79 x 59 cm

6 drypoint etchings with stencil (M/L 653 without stencil) from the suite of 12, 1974, printed on Auvergne, signed and numbered. In original portfolio without text sheets, in good condition.

LITTERATUR: Michler/Löpsinger 653, 655, 657, 661, 662, 664

Salvador Dali

Budhistorik (7 bud)
3064827
20 000
3064826
18 500
3063591
3063293
3062340

Slutpris SEK:
20 000
Utropspris SEK:
25 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 325 kr.

Kontakt

Kundtjänst tel 08-453 67 10
info@auktionsverket.se

Magasin 5
Växel tel 08-453 67 00

Globen
Växel tel 08-686 98 80

Mer info

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer