Slaglåsgevär

432973

SLAGLÅSGEVÄR, 1700-tal, ändrat från flintlås, oktagonal pipa signerad IOH PABL IN LAA, helstock med hornnäsa och skuren dekor, kolven försedd med en silverplakett med graverade ortnamn: Delphi, Egypten, Nubien, Sinai, Akaba, Petra, Betehem, Jerusalem, Jordan, Jaffa, Cypern, Rhodos, Smyrna, Constantinopel, 1840, längd 96 cm

omfattande stockskador

Vapen/Medaljer

Rum 1

Slaglåsgevär

Budhistorik (18 bud)
3046576
1 300
3042703
3046369
3042703
3044465

Slutpris SEK:
1 300
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 420 kr.

Kontakt

Kundtjänst tel 08-453 67 10
info@auktionsverket.se

Magasin 5
Växel tel 08-453 67 00

Globen
Växel tel 08-686 98 80

Mer info

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer