Bruno Mathsson soffa

436694

BRUNO MATHSSON, soffa, formgiven 1939, stoppad rygg och sits, ben i bok, bakifrån brännmärkt "Firma Karl Mathsson Made in Värnamo" samt "Bruno Mathsson Made in Sweden", längd ca 182 cm.
HISTORIK: Denna soffa formgavs 1939. Bruno Mathsson själv inredde sina hem med denna typ av soffa, dels efter giftermålet 1943 med Karin i hemmet i sidoannexet till Toftaholms herrgård samt även i sommarhuset Frösakull uppfört 1959.

Omfattande slitage, klädsel med skador

Möbler, Design

Rum 13

Bruno Mathsson soffa

Budhistorik (39 bud)
3042180
9 600
3042193
9 400
3042180
9 200
3042190
9 000
3042180
8 800

Slutpris SEK:
9 600
967 EUR, 1 098 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.