Soffa Bruno Mathsson

436692

BRUNO MATHSSON, soffa, formgiven 1939, stoppad rygg och sits, ben i bok, bakifrån brännmärkt "Firma Karl Mathsson Made in Värnamo" samt "Bruno Mathsson Made in Sweden", längd ca 182 cm.
HISTORIK: Denna soffa formgavs 1939. Bruno Mathsson själv inredde sina hem med denna typ av soffa, dels efter giftermålet 1943 med Karin i hemmet i sidoannexet till Toftaholms herrgård samt även i sommarhuset Frösakull uppfört 1959.

Omfattande slitage, klädsel med skador

Möbler, Design

Rum 5

Soffa Bruno Mathsson

Budhistorik (75 bud)
3042256
24 000
3042252
23 000
3042246
22 000
3042244
21 000
3042240
20 000

Slutpris SEK:
24 000
2 290 EUR, 2 575 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.