Le Corbusier fåtöljer

436297

LE CORBUSIER, PIERRE JEANNERET och CHARLOTTE PERRIAND, fåtöljer, 1 par, modell LC1, formgivna ca 1928, sits i svart koskinn, stomme i förkromad metall, armlän i läder, märkta le Corbusier Cassina i stålet samt numrerade 48875, sitthöjd ca 38 cm

Koskinn med visst slitage, nötning

Möbler, Design

Rum 3

Le Corbusier fåtöljer

Budhistorik (42 bud)
3036678
15 500
3036602
15 000
3036651
14 500
3036602
14 000
3036649
13 500

Slutpris SEK:
15 500
1 496 EUR, 1 699 USD
Utropspris SEK:
10 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.