Tvättkanna Mandarinporslin Kina 1700-tal

436108

TVÄTTKANNA, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), mandarinporslin, hexagonal balusterform, dekor av figurscener samt attribut i emaljfärger, järnoxid samt sepia, höjd ca 26 cm

Konstlagningar, ställvis senare glasyr

Orientaliskt, Porslin

Monter 11

Budhistorik (26 bud)
3036544
6 400
3037024
6 200
3036544
6 000
3037018
5 800
3036544
5 600

Slutpris SEK:
6 400
644 EUR, 732 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.