Ljusstakar 1 par 1800-talets första hälft porfyr

435606

LJUSSTAKAR, 1 par, 1800-talets första hälft, östersjöarbete, monterade med brännförgylld brons, Blybergsporfyr från Elfdals Porphyrverk och rysk röd porfyr från Karelen, rund profilerad sockel, lagerkrans, runt postament krönt av urnformad ljuspipa med bladstav, höjd ca 16 cm

Diverse, Belysning

Budhistorik (21 bud)
3033694
54 000
3033693
52 000
3033693
50 000
3033685
48 000
3033685
44 000

Slutpris SEK:
54 000
5 152 EUR, 5 794 USD
Utropspris SEK:
22 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.