Högklassiga sengustavianska kandelabrar

435604

KANDELABRAR, 1 par, högklassiga sengustavianska arbeten, sannolikt tillverkade i Stockholm, för vardera tre ljus, matterad och polerad brännförgylld brons, foten med palmettdekor mot pikerad botten, slät pelare med palmetthölstrad bas, krönande karyatidbyst med parställda bevingade fabeldjur, ljuspipor med rostrastävar respektive örnar och palmetter, höjd 42 cm

Smärre lagning och slitage, obetydlig dekorskada, bottenplatta med gravyr, senare manschetter

Metall, Belysning

Budhistorik (10 bud)
3031328
28 000
3031326
27 000
3031303
26 000
3031241
25 000
3029730
23 000

Slutpris SEK:
28 000
2 853 EUR, 3 450 USD
Utropspris SEK:
35 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 300 kr.