Handskrivna föreläsningsanteckningar 1730-tal

435597

FÖRELÄSNINGSANTECKNINGAR 1730-tal. Troligen efter professor Johan Hermansson i Uppsala (1679-1737).
Handskrivna anteckningar förda av Johannes Friedrich Biberger daterad 1735. Omfattar 135 sidor i 4to (210x160 mm).

Med Nils von Rosensteins förmodligen egenhändiga namnteckning på omslaget insida, daterad 1766.
Med Strandells exlibris.

Tillsammans med tryckt tal: Archi-Episcopi ... domnini doctoris Unonis von Troil, 27 juli 1803. Tryckt Uppsala, Edman, 1803. 6 s i folio. Ca 370x225 mm. Stämpel Joh. Ax. Almquists boksamling. Vikt.

Proveniens: Birger Strandell (1901-1993), svensk läkare och Linnésamlare.

Skadat omslag, löst i häftningen, veck fläckar, smärre revor.
Doktorsavhandlingen vikt, stämpel, småfläckar.

Böcker/Kartor, Handskrifter

Budhistorik (11 bud)
3041061
950
3041144
900
3041061
3041110
750
3041061
650

Slutpris SEK:
950
98 EUR, 117 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 200 kr.