Skålfat Kina

435433

SKÅLFAT, porslin, Kina, Kangxi (1662-1722), 1600-talets mitt, famille verte, wucai, konturerat brätte, centrumdekor av blomsterkorg, brättet med reserver av blommor och växter i emaljfärger, järnoxid samt guld, diameter ca 35 cm

Slitage, kantlagning, spricka

Orientaliskt, Porslin

Monter 1

Skålfat Kina

Budhistorik (22 bud)
3029773
3 400
3027913
3 200
3029772
3 200
3027913
3027683
2 800

Slutpris SEK:
3 400
324 EUR, 365 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.