Vas silver Wiwen Nilsson

434941

WIWEN NILSSON, vas, sterlingsilver, dekor med vågband vid mynning och bas, stämplad floral dekor upptill samt räfflad fotring, invändigt förgylld, höjd ca 24,5 cm, Lund 1964, vikt ca 904 g

Ytslitage, flertalet repor. Spår av förgyllning vid mynning och bas, majoriteten har blivit bortpolerad.

Silver

Vas silver Wiwen Nilsson

Budhistorik (9 bud)
3029332
11 000
3026552
10 500
3029330
10 500
3026552
10 000
3019741
7 000

Slutpris SEK:
11 000
1 135 EUR, 1 355 USD
Utropspris SEK:
15 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.