Roosval Waldemarsudde med dedikation av Eugen

434917

PRINS EUGEN OCH WALDEMARSUDDE - Roosval, J. Waldemarsudde. 1932. Särtryck ur Svenska slott och herresäten. Tryfferad med 9 svartvita originalfotografier föreställande prins Eugen och några andra planscher (mått ca 18x22 cm, inklistrade på insidan av pärm och på sidor).
Med dedikation till Erik Lund från prins Eugen på insidan av omslaget, daterad 1932.
Blått marmorerat omslag med titel i guld "Waldemarsudde" samt prinsens monogram.

Vissa skador och fläckar.

Böcker/Kartor, Konst- och kulturhistoria

Monter 14

Budhistorik (14 bud)
3036582
3032616
2 800
3032616
2 400
3025743
3030615

Slutpris SEK:
308 EUR, 351 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 300 kr.