Karott med lock silver England

434847

KAROTT MED LOCK, silver, England, sannolikt av William Frisbee, London, 1797, oktagonal form, med hänkel, graverad med två vapen, det ena föreställande "The Most Noble Order of the Garter" (Strumpebandsorden), det andra sannolikt ätten "Denys of Orleigh", 32x24,5 cm, vikt ca 1600 g

Mästarstämpeln med slitage, locket med oläsliga stämplar, slitage, obetydliga stötskador

Silver

Budhistorik (9 bud)
3023548
9 600
3023234
9 400
3018023
6 200
3013171
6 000
3012232

Slutpris SEK:
9 600
967 EUR, 1 098 USD
Utropspris SEK:
12 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.