Tekanna Kina

434796

TEKANNA, "Tetsubin", gjutjärn, Japan, 1800-tal, cylinderformad, gåshudsmönstrad, med hänkel, totalhöjd ca 25 cm

Proveniens: enligt uppgift från Marja Orstadius samling

Nagg, invändigt med rost

Orientaliskt, Konsthantverk

Tekanna Kina

Budhistorik (12 bud)
3023605
1 300
3023544
3023543
3020099
950
3019088
900

Slutpris SEK:
1 300
124 EUR, 139 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.