Biedermeier skola barnporträtt

434256

BIEDERMEIER SKOLA (Tyskland/Österrike): Porträtt av fyra små barn, olja på duk, 31,5x27 cm.

Proveniens: Landslagsledare Pelle Bergström, Svenska ishockeyförbundet Tre kronor.
Inköpt på Röda Torget, Moskva ca 1962-63.

Krackeleringar, färgbortfall, skador

Konst, Äldre måleri

Rum 5

Budhistorik (4 bud)

3016142
3016140
2 600
3012941
2 400
3008740

Slutpris SEK:
302 EUR, 343 USD
Utropspris SEK:
8 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.