Biedermeier skola barnporträtt

434256

BIEDERMEIER SKOLA (Tyskland/Österrike): Porträtt av fyra små barn, olja på duk, 31,5x27 cm.

Proveniens: Landslagsledare Pelle Bergström, Svenska ishockeyförbundet Tre kronor.
Inköpt på Röda Torget, Moskva ca 1962-63.

Krackeleringar, färgbortfall, skador

Konst, Äldre måleri

Rum 5

Budhistorik (4 bud)

3016142
3016140
2 600
3012941
2 400
3008740

Slutpris SEK:
Utropspris SEK:
8 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 260 kr.

Kontakt

Kundtjänst tel 08-453 67 10
info@auktionsverket.se

Magasin 5
Växel tel 08-453 67 00

Globen
Växel tel 08-686 98 80

Mer info

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer