Bägare silver 1700-tal

434246

BÄGARE, 3 st, silver, av Petter Julin och Anders Hjulström, Köping 1762 resp. 1785, delvis förgylld mynning med vågband i relief samt stansad dekor, liv med svisselerad dekor samt ägarinitialer, höjd 9,8 resp.9,5 cm, resp. Johan Berg, Stockholm 1761, delvis förgylld, mynning med vågband i relief, liv med svisselerad dekor samt ägarinitialer, höjd 9,6 cm, totalt vikt ca 240 g

Smärre slitage

Silver

Monter 14

Bägare silver 1700-tal

Budhistorik (30 bud)
3019200
7 000
3019199
6 800
3019195
6 600
3019197
6 600
3019195
6 400

Slutpris SEK:
7 000
671 EUR, 788 USD
Utropspris SEK:
6 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.