Bägare silver 1700-tal

434246

BÄGARE, 3 st, silver, av Petter Julin och Anders Hjulström, Köping 1762 resp. 1785, delvis förgylld mynning med vågband i relief samt stansad dekor, liv med svisselerad dekor samt ägarinitialer, höjd 9,8 resp.9,5 cm, resp. Johan Berg, Stockholm 1761, delvis förgylld, mynning med vågband i relief, liv med svisselerad dekor samt ägarinitialer, höjd 9,6 cm, totalt vikt ca 240 g

Smärre slitage

Silver

Monter 14

Bägare silver 1700-tal

Budhistorik (30 bud)
3019200
7 000
3019199
6 800
3019195
6 600
3019197
6 600
3019195
6 400

Slutpris SEK:
7 000
Utropspris SEK:
6 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 325 kr.

Kontakt

Kundtjänst tel 08-453 67 10
info@auktionsverket.se

Magasin 5
Växel tel 08-453 67 00

Globen
Växel tel 08-686 98 80

Mer info

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer