Axel Einar Hjorth Sandhamn NK

434003

AXEL EINAR HJORTH, "Sandhamn", hörnskåp, modellen formgiven för Nordiska Kompaniet 1929, brunbetsad furu, överdelen med två hyllor med kontursågad kant, nederdelen med skåp, höjd ca 190, bredd ca 90 cm, djup 50 cm
PROVENIENS:Grosshandlare Erik Strömberg (1883-1950), Sundsvall, därefter i arv till dennes dotter Inga Rufini, därefter i arv till nuvarande ägare

Slitage, maskstunget

Rum 7

Axel Einar Hjorth Sandhamn NK

Budhistorik (7 bud)
3032866
550
3032806
500
3032784
450
3032078
3018918

Slutpris SEK:
550
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 710 kr.

Kontakt

Kundtjänst tel 08-453 67 10
info@auktionsverket.se

Magasin 5
Växel tel 08-453 67 00

Globen
Växel tel 08-686 98 80

Mer info

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer