Axel Einar Hjorth Sandhamn NK

434003

AXEL EINAR HJORTH, "Sandhamn", hörnskåp, modellen formgiven för Nordiska Kompaniet 1929, brunbetsad furu, överdelen med två hyllor med kontursågad kant, nederdelen med skåp, höjd ca 190, bredd ca 90 cm, djup 50 cm
PROVENIENS:Grosshandlare Erik Strömberg (1883-1950), Sundsvall, därefter i arv till dennes dotter Inga Rufini, därefter i arv till nuvarande ägare

Slitage, maskstunget

Rum 7

Axel Einar Hjorth Sandhamn NK

Budhistorik (7 bud)
3032866
550
3032806
500
3032784
450
3032078
3018918

Slutpris SEK:
550
52 EUR, 59 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.