Bord Yngve Ekström

433916

YNGVE EKSTRÖM, bord, 1940/50-tal, ben i formböjd bok monterade med mässingsdistanser på avrundad triangulär skiva i massiv teak, brännstämplad med Yngve Ekströms bomärke OYE, höjd ca 48, diameter 60 cm

HISTORIK: Yngve Ekströms bomärke användes fram till tidigt 1950-tal på möbler tillverkade av Ekström själv

Skivan med lagning, bruksslitage, smärre ytskador

Möbler, Design

Rum 5

Bord Yngve Ekström

Budhistorik (13 bud)
3017298
1 400
3016848
1 300
3016847
3016846
3016845

Slutpris SEK:
1 400
134 EUR, 158 USD
Utropspris SEK:
2 500

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.