Bord Yngve Ekström

433916

YNGVE EKSTRÖM, bord, 1940/50-tal, ben i formböjd bok monterade med mässingsdistanser på avrundad triangulär skiva i massiv teak, brännstämplad med Yngve Ekströms bomärke OYE, höjd ca 48, diameter 60 cm

HISTORIK: Yngve Ekströms bomärke användes fram till tidigt 1950-tal på möbler tillverkade av Ekström själv

Skivan med lagning, bruksslitage, smärre ytskador

Möbler, Design

Rum 5

Bord Yngve Ekström

Budhistorik (13 bud)
3017298
1 400
3016848
1 300
3016847
3016846
3016845

Slutpris SEK:
1 400
Utropspris SEK:
2 500

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 325 kr.

Kontakt

Kundtjänst tel 08-453 67 10
info@auktionsverket.se

Magasin 5
Växel tel 08-453 67 00

Globen
Växel tel 08-686 98 80

Mer info

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer