Klassiskt fällbord Johan Nils Asplinds

433898

FÄLLBORD, omkring 1800, målat på Rådman Johan Nils Asplinds (hallrättsmästare och hovmålare i Falun 1785-1820) verkstad, svartmålat, balusterformad pelarfot på tre ben, delvis bronserat, dekor av polykrom figurscen, kantdekor av meanderbård, höjd ca 75, 48x48 cm

Skivan med ytslitage, skador, färgbortfall

Möbler, Övriga möbler, Allmoge

Rum 1

Budhistorik (12 bud)
3016187
6 800
3015650
6 600
3015650
5 600
3014049
5 400
3013248
5 200

Slutpris SEK:
6 800
656 EUR, 745 USD
Utropspris SEK:
8 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.